Madeleine Fall
Hållbarhetsansvarig – Kontor & AdministrationKan du berätta lite om vad din tjänst innebär?
Jag ansvarar för hållbarhetsfrågor inom hela Nordrest samt ansvarar för Nordrest kvalitet- och miljöledningssystem. Dels handlar om att informera och utbilda våra enhetschefer och medarbetare om hur våra verksamheter påverkar miljön dels att kontrollera att vi faktiskt jobbar så som vi säger att vi ska jobba med hållbarhetsfrågorna ute på våra restauranger. Jag ansvarar också för Nordrest årliga klimatberäkningar och sammanställning av en hållbarhetsrapport.
Vad är det roligaste med ditt jobb?
Det är både administrativt och kreativt. Att få blanda kontorsarbete med att vara ute och besöka alla våra restauranger är också fantastiskt. Nordrest är ett roligt företag att jobba för och visar du engagemang och har mycket idéer finns stora möjligheter att utvecklas.
Vad betyder våra värderingar tillgänglighet, skapa glädje och överraska positivt för dig?
Jag finns här för såväl ledning, enhetschefer och medarbetare! Det är också viktigt att försöka göra all information så lättillgänglig som möjligt, och anpassad till den som ska läsa. Värderingarna har jag med mig varje dag och hoppas verkligen att jag lyckas leva efter dem gentemot alla jag har kontakt med!